۱۹:۱۳:۰۶ - شنبه ۹ آبان ۱۳۹۴
« پیشرفت متوازن ایرانی – اسلامی در افق ۱۴۰۴ »
  تاریخ تمدن ایران اسلامی پر از شکوه و افتخار و غرور ملی برای همه ایرانیان است. بخصوص بعد از ورود اسلام و شکوفایی نبوغ و استعداد ذاتی ایرانیان که در پرتو تعالیم اصیل اسلامی فرصت رشد یافته بود.این حرکت اما در دهه های طولانی بعد از صفویه کند شد ودر سالهای حکومت پهلوی وابستگی […]

IMAGE634337353142279849

 

تاریخ تمدن ایران اسلامی پر از شکوه و افتخار و غرور ملی برای همه ایرانیان است.

بخصوص بعد از ورود اسلام و شکوفایی نبوغ و استعداد ذاتی ایرانیان که در پرتو تعالیم اصیل اسلامی فرصت رشد یافته بود.این حرکت اما در دهه های طولانی بعد از صفویه کند شد ودر سالهای حکومت پهلوی وابستگی شدید به کشورهای استکباری و بیگانه به اوج رسید و باعث عقب ماندگی  علمی ، سیاسی و اقصادی ایران شد.

بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ، تا سالها همان گرگهای زالو صفت که سالها مارا عقب رانده و منابع عظیم ما را چپاول کرده بودند ، دوباره با لباسی دیگر بجان این ملت افتادند تا مانع تبلورملتی بزرگ و تاریخساز که با انقلاب خود به رهبری حضرت امام خمینی (ره) میخواستند پایه های حکومت و تمدن اسلامی را بسازند شوند و تا سالها ما را در آتش جنگی تحمیلی سوزاندند.اما جنگ برای ما دانشگاه بود و جوانان و نخبگان در سایه سار تقوا و علم و جهاد ، قلب های خود را آبدیده کردند تا با نیرویی افسانه ای کار ناتمام این ملت را تمام کنند و ایران عزیز اسلامی ، ابر قدرت جهان شود.

 

مولفه های قدرت متوازن :

۱۰۹۱۹۱۹۱_۸۱۹۸۹۰۵۰۴۷۳۳۰۵۵_۲۰۶۶۲۱۸۳۲۲_n

الهام بخش ترین جمله برای کسب قدرت که مبتنی بر علم و تقوا باشد را رهبر فرزانه انقلاب حضرت آیت الله خامنه ای (دامت برکاته) به جوانان این کشور هدیه کردند و آن جمله معروف ایشان که : ” ملت ایران باید خود را قوی کند” بود که ماهها سر تیتر سایت معظم له قرار گرفت  ؛ وهمچنین  روح امید و خودباوری و یقین آنجا بر پیکر این ملت دمیده شد که ایشان با صدور فرمان و سند چشم انداز ایران ۱۴۰۴ ، افق جدیدی را پیش روی مردم و جوانان نخبه و مسئولین کشور ترسیم نمودند. امروزه هر چه به پیش می رویم و قطار این انقلاب را در ریل گذاری حکیمانه ایشان جلوتر می یابیم ، به آینده روشن و امیدبخش این ملت بیشتر امیدوار می شویم و انگیزش دو چندان بر روح و جان ما حاکم می شود.اما سئوال اینجاست که ساختار این تحول عظیم و الگوی اصیل ایرانی اسلامی پیشرفت بر چه اساسی باید استوار باشد ؟

۷۳۱۵۰۱۶۲۱۵۴۱۳۳۳۰۲۵۵۱۱۲۴۱۲۴۰۱۹۵۶۹۴۶۱۶۷۱۱۳۶۱-۶۲۶x380-415x260

بدون شک مولفه های اصلی قدرت این کشور ایمان و تقوا و خدا باوری و دینداری و امید به آینده و ولایت پذیری و ولایتمداری و امنیت مثال زدنی آن در پرتو خون شهدا در سطح منطقه می باشد.جوانان این کشور توانستند در سالهای گذشته با ایمان و تلاش خود در پس تحریم های ناجوانمردانه استعمار ، قله های علوم پیشرفته جهان از جمله  علوم هسته ای و و نانو و علوم فضایی و سلول های بنیادی را فتح کنند و جهان را متحیر این جهش علمی خود سازند.اما آنجا که ما از آینده حرف میزنیم باید نگاهی فراتر از علوم مکشوفه داشته باشیم و به افق های کشف نشده و دست نیافته علم بشری چشم دوزیم که در آینده تنها در اختیار جوانان هوشمند ما باشد تا پایه های قدرت جهانی آینده نیز بر اساس آن علوم ترسیم و تعریف شود. این مساله در احادیث و روایات ما نیز عنوان شده که علوم مکشوفه تا ظهور حضرت حجت (عج) تنها  ۲ حرف از ۲۷حرف علم بشری خواهد بود.

سرمایه گذاری و برنامه ریزی و هدایت جوانان پرسشگر و کنجکاو و نخبه پروری علوم مغفول مانده که مولفه های قدرت های نو در آینده بشری هستند ، می تواند سرآغاز حرکتی جدید در تاریخ علوم بشریت باشد . زیرا در تاریخ پیدایش علوم ؛ پدیدآورندگان و سازندگان و مخترعین اولیه آن تکنولوژی و علم ، برای همیشه ماندگار و تعیین کننده و ذی نفوذ خواهند بود.

ما امروزه در کشور با  کمبود عمیق وجود یک سازمان و نهاد برای ساماندهی و پیگیری قدرتمند و هوشمند ایده ها و اختراعات و مکشوفات نو  و بکر مواجه هستیم که بتواند چه بسا بصورت کاملا محرمانه و سری مولفه های جدیدی از قدرت و حتی ثروت را برای کشور ایجاد کند، و آینده پژوهی علمی و اختراع مخترعین جوان و قوه تخیل و ایده پردازی هوشمند و واقعگرایانه را با صنعت این کشور پیوند بزند و یا با سرمایه گذاری خود صنعتی سازد.

لذا از یکسو می تواند بر روی این ایده تمرکز نمود که  ” سازمان علوم و انرژی های نو” در کشور می تواند سرآغاز حرکتی فرا زمانی برای فتح دروازه های علوم در آینده نه چندان دور باشد و حتی از مرزهای اطلاعاتی آن که متاسفانه امروزه بسیار مغفول مانده و بسادگی عیان و آشکار است محافظت نماید.

 

۸۱۴۹۹۶۳۵-۶۲۶۳۴۳۹

اما چالش اصلی در تحقق ایده  ” ایران پیشرفته در افق ۱۴۰۴ ” ؛ عدم توازن همه جانبه در تمامی مولفه های اجتماعی و اقتصادی و سیاسی و فرهنگی  همسان با علم در جامعه است. چه بسا از لحاظ بخشی و سازمانی ما بتوانیم در سطح یک علوم منطقه و جهان  در سالهای آینده قرار گیریم. اما فرهنگ اجتماعی و ساختار سیاسی و بنیه اقتصادی کشور ضعیف و رشد نیافته و نا همسان باقی بماند و یا از الگو و شاقول ترسیم شده که الگوی ایرانی – اسلامی پیشرفت است خارج و منحرف شود. آنجاست که دیگر عدم تطابق این ابزارها و مولفه ها با سطح توان و کلیت جامعه ایرانی ، ما را دچار چالش و بحران خواهد کرد. چرا که عدم تناسب ظرف و مظروف قدرت و علم فاجعه بار خواهد بود.

مثال ساده آنرا شاید بتوان در کشورهایی مثل هندوستان و پاکستان که از لحاظ پیشرفت در بعضی از علوم رشد یافته اند اما سایر مولفه های آنها دچار ضعف های بنیادین است یافت.

پس به گزاف نگفته ایم اگر بگوییم چالش اصلی فراروی ما پاسخ به این سئوال اساسی و کلیدی است که در بستر و مدار این پیشرفت ، اولویت و زیر بنا با کدام است ؟

با فرهنگ ورشد اخلاقی جامعه است یا توسعه و پیشرفت ؟

اینجاست که اگر ما در بسترسازی عمیق و استراتژیک و راهبردی رشد نامحدود علمی آینده کشور ، برای فرهنگ اولویت قائل شدیم ، باید سراغ تحول در علوم انسانی و حتی اسلامی در جامعه برویم و ساختار جدیدی برای آن طراحی کنیم .بنظر می رسد ساختار کنونی علوم انسانی در جامعه علمی  کشور مبتنی بر تفکرات متفکران غربی استوار است و حال آنکه ما با هدر دادن انرژی بخش عظیمی از جوانان خلاق و دارای قدرت تفکر و ایده پردازی ، بجای آموختن تفکر و خلق ایده های جدید منطبق با الگوی ایرانی اسلامی پیشرفت  ، افکار و تئوریهای کهنه  منطبق با ساختار فرسوده غربی را تعلیم می دهیم. وآثار این عدم انطباق که هشداری برای آینده کشور بسان خطر عدم انطباق مولفه های قدرت در آینده است را در جامعه مشاهده می کنیم.

امید که در سایه سار چشم انداز ایران ۱۴۰۴ و در پرتو رهنمودهای حکیمانه رهبرعزیز ما حضرت آیت الله خامنه ای (دامت برکاته) و نور وجود مقدس آقا علی بن موسی الرضا (ع) و عنایات خاصه بقیت الله الاعظم       (ارواحنافداه) چالشها و موانع پیش رو، رفع و درهای امید و رحمت که نوید بخش آینده ای درخشان برای کشور عزیزمان ایران است ، روز به روز نمایانتر و گشوده تر گردد. ان شاءالله

 

نویسنده : مهدی نجفی – کارشناس علوم سیاسی و دانشجوی کارشناسی ارشد حقوق بین الملل

 

منبع:
کانال خبری فومن ما
  • Send-News

  • ads-120-240-11

    عتبات
    banerf1